fbpx

Kiedy joga staje się codziennością

Przeczytajcie jak Piotr Suffczyński – z zawodu fizyk, opowiada o swoich zainteresowaniach światem fizycznym i świadomością oraz o tym jak joga towarzyszy mu w jego podróży przez życie.

„Interesują mnie dwa światy – ten na zewnątrz, dookoła nas i ten wewnętrzny, który mamy w sobie. Jestem naukowcem z pogranicza fizyki i badań mózgu. Zawodowo, staram się zrozumieć, jak działa mózg. W ramach mojego niefizycznego hobby, szukam zasad, które kierują naszym życiem.

Jak długo praktykuję… Zazwyczaj odpowiadam ‘nie pamiętam’. W dzieciństwie zakładałem nogi za głowę i fascynowały mnie opowieści o joginach posiadających niezwykłe moce. Myślę więc, że moja historia jest długa… W tym życiu moja przygoda z jogą zaczęła się w 1998r.

Wraz z jogą rozpoczęły się przemiany nie tylko w ciele, ale i w świadomości. Zauważyłem połączenie pomiędzy ciałem fizycznym i tym, co dzieje się w głowie. Poczułem, że przychodząc na sesje jogi w dobrym nastroju, moje ciało ma więcej energii do ćwiczeń. Z kolei niepokoje codziennego życia powodowały, że trudniej mi było wykonywać niektóre pozycje. Wraz z czasem zacząłem medytować i przekonałem się, że dzięki medytacji praktyka jogi staje się bardziej uważna, a joga wycisza umysł, co ułatwia medytację.

Na co dzień, joga daje mi zdrowie, dobre samopoczucie i grupę wspaniałych osób, które poznałem dzięki asztandze. Z dłuższej perspektywy, joga towarzyszy mi w podróży przez życie i mam nadzieję, że tak będzie przez jakiś czas. Dzięki niej poznaję swoje ograniczenia i próbuję je zmieniać. Czasami najpierw musi nastąpić zmiana w głowie, by ciało mogło pójść dalej, czasem jest na odwrót. Widzę, jak w wewnętrznym krajobrazie pojawiają się obszary, które nie przypuszczałem, że dane mi będzie zobaczyć. Uczę się odpuszczać, wybaczać, kochać. Droga jest jeszcze długa, ale każdy mały krok sprawia mi ogromną radość.”

Autor: Piotr Suffczyński